Prijava

Vareš olakšicama privlači investitore

21 Ožu 2018
2734 times

Općina Vareš započinje proces regulatorne reforme u cilju unepređenja poslovnog okruženja i privlačenja investitora.

Danas, 21.03.2018. godine je Općinu Vareš posjetio britanski ambasador Edward Ferguson i delegacija IFC-a, koji su zajedno sa općinskim načelnikom Zdravkom Maroševićem ozvaničili početak implementacije Projekta privlačenja investicija i poboljšanja poslovnog okruženja na lokalnom nivou - LIFE, koji će u Varešu provoditi Međunarodna finansijska korporacija - IFC, članica Grupacije Svjetske banke, u saradnji s Britanskom ambasadom u Bosni i Hercegovini.

Implementacijom Projekta LIFE Općina Vareš će napravit iskorak u podizanju konkurentnosti svoga privatnog sektora čineći napore na smanjenju troškova poslovanja, skraćenjem vremena potrebnog za pribavljanje dozvola i saglasnosti, te će dodatnim povećanjem transparentnosti u radu općinskih tijela uprave potaknuti privlačenje novih investicija i povećanje ukupnih poslovnih aktivnosti u ovoj općini.

Projekt LIFE posebno je usmjeren na segment poslova Službe za prostorno uređenje i postupaka u vezi sa izdavanjem građevinskih dozvola, gdje će se provoditi aktivnosti na uspostavi tzv. jednošalterskog sistema rada. U praksi će to značiti da investitor na jednom mjestu predaje zahtjev i osnovnu dokumentaciju sa opisom lokacije i samog projekta, a nakon toga općinska administracija postupak provodi po službenoj dužnosti, te u ime podnosioca zahtjeva pribavlja saglasnosti različitih službi nadležnih za provođenje pojedinih podsegmenata postupka, te će na taj način značajno rasteretiti investitore.

Kruna aktivnosti će biti i uspostavljanje sistema evidencije investitora, te izrada investicionog profila Općine Vareš koji će navesti konkretne investicione prilike i objediniti sve informacije potrebne investitorima, uključujući skice lokacije, potencijale i konkurentske prednosti, te kakvu podršku lokalne zajednice investitor može očekivati u procesu realizacije investicije.

Projekt također nastoji uspostaviti model za dijalog s poslovnom zajednicom, u okviru kojeg bi se razmatrale inicijative privrednika i investitora. Dijalog s poslovnom zajednicom od krucijalnog je značaja za identifikaciju prepreka čije je rješavanje osnovni preduvjet za intenziviranje privrednih aktivnosti u ovoj općini.

Međunarodna finansijska korporacija - IFC aktivno podržava proces provođenja regulatornih reformi u Bosni i Hercegovini skoro 10 godina. Projektom LIFE, u protekle 2 godine, uspješno su provedene reforme u 13 jedinica lokalne samouprave, širom Bosne i Hercegovine. Općina Vareš, zajedno sa još 7 gradova i općina,obuhvaćena je trećim krugom implementacije Projekta LIFE, a predviđene projektne aktivnosti će se okončati do kraja ove godine.

Last modified on Srijeda, 21 Ožujak 2018 11:25
Rate this item
(0 votes)

Radio Bobovac je vaš najbolji dnevni prijatelj 24 sata na dan, 365 dana na godinu. Samo okrenite 95,3 i 101.1 MHz ili nas slušajte putem interneta.

Visitors counter

Danas 10554

Jučer 18867

Ovaj Tjedan 96093

Ovaj Mjesec 154809

Ukupno 17196845

Currently are 366 guests and no members online

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me