Tema obuke bila je "Komuniciranje u kriznim situacijama", a predavač je bila Umihana Krličević Omerović, vlasnica Agencije za marketing i PR Conversa.
U fokusu radionice bila je komunikacija kako unutar KŠCZ-a, tako i s javnošću, odnosno s višim razinama vlasti i različitim institucijama. Ovom prilikom detektirane su prednosti, ali i slabosti kada je u pitanju komuniciranje KŠCZ-a, prije svega, s institucijama s kojima komunicira, ali i s javnošću.
- Pravovremene informacije prema javnosti, odnosno našim građanima su veoma bitne u smislu zaštite njihovih života i spašavanja materijalnih dobara, jer svaka dezinformacija ili poluinformacija zna stvoriti određene probleme među stanovništvom. Može se dogoditi da zbog poluinformacije građani napuste svoja domaćinstva, a to nisu trebali, ili da ostanu u domovima, iako postoji opasnost od prirodne nesreće i to za posljedicu može imati gubljenje života i materijalnih dobara - rekao je Džavid Aličić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite (KUCZ) i načelnik KŠCZ-a.
Naglašava da je stvaranje panike među građanima veoma opasno te da je zadaća Kantonalnog štaba civilne zaštite da na vrijeme plasira točne i pouzdane informacije kojima će naši građani vjerovati, kako bi i oni sami mogli poduzeti sve neophodne radnje za spašavanje života i materijalnih dobara.
- Imali smo priliku vidjeti na koji način dolaze informacije od naših građana prema operativnom centru, kako se obrađuju te informacije u operativnom centru i onda kako se plasiraju prema KŠCZ-u, koji na bazi tih informacija KŠCZ donosi određene odluke i naredbe koje se spuštaju na nižu razinu - rekao je Aličić.
Dodao je da je osnovni cilj ovakvih obuka dodatno podizanje kompetencija KŠCZ-a, te da se ovakve edukacije redoitno organiziraju i za sve službe spašavanja koje djeluju u sastavu KUCZ-a.
Press služba ZDK
U Neumu održana redovna obuka Kantonalnog štaba civilne zaštite ZDK
Kantonalna uprava civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona organizirala je u Neumu redovitu godišnju obuku za članove Kantonalnog štaba civilne zaštite (KŠCZ).
Latest from danijela
- SAOPĆENJE ZA JAVNOST U Upravi policije MUP-a ZDK održan sastanak s predstavnicima Nogometnog saveza BiH povodom utakmice BiH-Rumunjska
- Dvije godine mandata ministra Mušije: Pomjerili smo granice efikasnosti i značajno unaprijedili oblast obrazovanja, znanosti, kulture i sporta u ZDK-u
- Ministrica zdravstva dr. Aida Salčinović na konferenciji „Dijabetes: gdje smo danas?“ povodom Svjetskog dana dijabetesa
- ZDK nastavlja dobru suradnju s ustanovama socijalne zaštite Federacije BiH
- Planska isključenja el. energije za dan 13.11. 2025. godine

