Prijava

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ministar zdravstva ZDK Adnan Jupić posjetio Dom zdravlja Vareš

07 Ruj 2021
597 times

JU Dom zdravlja Vareš danas, 07.09.2021. godine posjetio je ministar zdravstva ZDK Adnan Jupić sa epidemiologom dr. Alisom Kozicom.

Na sastanku s visokom delegacijom prisutni su bili uz prim.dr. Fikreta Opertu, glavna medicinska sestra Arnela Žigić, medicinske sestre Nafa Čakal i Ana Jurkić, Adis Čizmo iz službe za financije i načelnik Zdravko Marošević. Razgovaralo se o trenutnoj epidemiološkoj situaciji i broju cijepljenih te oboljelih u našoj općini.

Na današnji dan u Varešu nema oboljelih od korona virusa, a u izolaciji je jedna osoba. Od početka pandemije u našoj općini preminule su 43 osobe kod kojih je potvrđeno prisustvo korona virusa. Isto tako, od početka pandemije testirane su 942 osobe, od kojih su 364 imale pozitivan test na koronu. Kada je cijepljenje u pitanju, do danas je cijepljeno 2829 osoba, od čega je 2117 osoba primilo prvu dozu, a 712 osoba drugu dozu cjepiva.

Ministar Jupić zadovoljan je posjetom i stanjem u našoj općini. „Iz podataka koje sam ja dobio, mogu da iskažem svoje zadovoljstvo, samom činjenicom da je prvu dozu vakcine primilo oko 2200 ljudi što je 30-ak posto ljudi ukupnog broja stanovništva. Znamo da je Vareš u proteklom razdoblju, zajedno s rubnim općinama prema kantonu Sarajevo bio posebno pogođen pandemijom. Mi smo blizu našeg cilja kada je vakcinisanje u pitanju, mjere se moraju poštovati i vakcinacija je jedini i najbrži izlaz iz ove krize. U promociji vakcinacije moramo privući što više ljudi, a činjenica je da u kantonalnoj bolnici od 23 pacijenta, od kojih su četiri na respiratoru, a dvoje u proteklih par dana preminulo, niko od njih nije bio vakcinisan, što potvrđuje stav da vakcinisan čovjek može oboljeti, ali ne može imati težu kliničku sliku“, rekao je ministar Jupić.

Dr. Alis Kozica, epidemiolog Službe za epidemiologiju INZ iz Zenica, osvrnuo se na vrste cjepiva koje se daju građanima. „Treba primiti prvu dostupnu vakcinu, znači mi se nalazimo u periodu pandemije gdje nam je jako bitno sačuvati živote građana. Polemike koje se javljaju između određenih proizvođača vakcina, primjer AstraZenece Pfizer ili slično, nema nikakvih razlika. Sve su te vakcine odobrene, a čim su odobrene znači da nema nikakve favorizacije. Vidimo u medijima za onkološke pacijente ili neke druge da je Pfizer jedina vakcina, a AstraZeneca nije ili neka druga vakcina, to su dezinformacije. Vrijeme će pokazati kroz različite studije koja vakcina ima veću učinkovitost“, istakao je dr. Kozica.

Osvrt na današnji sastanak dao je i prim.dr. Fikret Operta direktor JU Dom zdravlja Vareš. „Zahvaljujem se ministru i doktoru iz Zenice koji su nas posjetili, a situacija u septembru 2021. godine je jako ozbiljna. Imamo probleme, ponovo nam se pune bolnice, ljudi umiru i mi smo to očekivali i potrudili smo se u Varešu da to spriječimo. Jedini alat kojim to možemo spriječiti je vakcina. Kod nas je svaki treći čovjek vakcinisan prvom dozom, dok je to u kantonu svaki peti. Odlučili smo da nastavimo s procesom otvorenih vrata i ovom prilikom pozivam sve starije od 18 godina da dođu u Dom zdravlja i prime vakcinu. Načelnik je odobrio sredstva za obilazak terena gdje ćemo koristiti razne moduse prilikom posjete terenu kako bi što više ljudi vakcinisali“, istakao je prim. dr. Operta.

Na kraju sastanka građanima je uputio poruku i načelnik Zdravko Marošević. „Posjeta ministra Varešu pokazuje odgovornost Vlade ZDK prema nama. Imamo zadovoljstvo, ali imamo i zabrinutost jer postoji nezainteresiranost kada je cijepljene u pitanju. Cijepljenje je jedina zaštita, kažu ljudi iz struke i trebamo im vjerovati. Svi se trebaju cijepiti pogotovo koji se kreću među drugima i oni koji su osiguranici i oni koji nisu osiguranici, pa i oni koji trenutno rade na području Vareša, a možda nisu ni iz Bosne i Hercegovine i žive ovdje, svi su dobrodošli i naravno svi se mogu cijepiti u Domu zdravlja Vareš“, rekao je načelnik Marošević. 

Na kraju podsjećamo sve koji se žele cijepiti da to mogu učiniti svakim radnim danom od 08.00 do 14.00 sati bez prethodne najave, a to se odnosi na sve osobe bez obzira na mjesto prebivališta ili osiguranja. Također, osobe koje su se cijepile svoje certifikate u elektronskoj formi mogu preuzeti i Domu zdravlja Vareš.

Izjave za radio Bobovac ministra Jupića, dr Kozice, prim.dr. Operte i načelnika Maroševića poslušajte ovdje.


IMG8423-Jupic
IMG8422-Jupic
IMG8421-Jupic

Last modified on Utorak, 07 Rujan 2021 14:45
Rate this item
(1 Vote)

Radio Bobovac je vaš najbolji dnevni prijatelj 24 sata na dan, 365 dana na godinu. Samo okrenite 95,3 i 101.1 MHz ili nas slušajte putem interneta.

Visitors counter

Danas 542

Jučer 2872

Ovaj Tjedan 19706

Ovaj Mjesec 53986

Ukupno 10242319

Currently are one guest and no members online